Ma Ma - Pienin askelin
Ikean löytöjä
Käytiin Onnin kanssa ex-tempore-reissulla Ikeassa ja kumma kun sieltä aina tarttuu jotain ihanaa mukaan... Onnikin näytti tykkäävän lapsiperheiden lempikaupasta, kun oikein katseli ympärille ja jutteli koko shoppailureissun ajan - niin ja miksei tykkäisi, kun saa uusia kivoja leluja mukaan.

Poitsulla ei tähän mennessä ole vielä ollut yhtään omaa helistintä, joten pitihän se vääryys korjata ja ostaa tuollainen hauska Kalle Kyy Kankaanpäästä -helistin.

Vinkuva porkkanapoika oli myös kiva, sitä oli ihanaa halia aamulla.

Tällainen hieno matkalaukku löytyi lelulaatikoksi, nyt kelpaa pitää lelut siististi, kun on oma hieno paikka niille.
Lisäksi huonekalunäyttelyn puolella oli ilmeisesti jotain uutta rakenteilla, kun muutamiin kohtiin oli tehty löytönurkkia. Löysin sieltä Onnille nokkamukin, syviä ja matalia lasten lautasia, tarjoilulautasen, purkkeja yms kaikki 0,10-0,50€/kpl. Olin ihan liekeissä näistä!
Ikeasta poistuminen osoittautui hieman hankalaksi, kun ostoskärryjen kanssa ei oikein päässyt parkkipaikalle. Mulla nyt kuitenkin oli siinä kärryssä Onni, Ikean ostokset ja hoitolaukku... Taiteilin siis kärryillä autoni luo ja sain koko lastin siirrettyä autoon, mutta enhän mä niitä ostoskärryjä voinut siihen parkkikselle jättää, ettei se kolhisi muita autoja. Kamala paikka yksin lapsen kanssa. No, oli pakko juosta kärryt Ikean oville sillä aikaa, kun Onni istui turvallisesti kaukalossaan autossa. Tietysti takastullessani kuulin parin metrin päähän kauheaa itkua. Onniraukka oli hätääntynyt sen minuutin aikana, kun oli huomannut olevansa yksin autossa. Onneksi sain pojan lohdutettua ja rauhoitettua, että päästiin matkaan. Olisi hienoa, jos Ikea pystyisi järjestämään sellaisia kärryparkkeja myös parkkipaikoille, jotta niiden palauttaminen olisi hieman helpompaa samanlaisessa tilanteessa oleville. Muutoin Ikeassa kaikki toimii onneksi loistavasti lapsiperheitä ajatellen. :)
KIRJOITTAJA

Raskaus muuttaa näkökulmaa ja asennetta elämään. Nyt jos koskaan on tärkeää elää terveellisesti, kuntoilla ja muistaa rentoutua, jotta jaksaa pitää huolen uudesta tulokkaasta. Tervetuloa jakamaan ajatuksia raskaudesta, vauva-arjesta, vanhemmuudesta ja hyvinvoinnista äidiksi opettelevan Sonjan kanssa!
- Sonja
Kommentit
Ihana!
ihana!
Arkun hinta
Apua miten ihana tua arkku!
En ainakaan nähnyt muun
Ihana Arkku!!!
Lelulaatikko